Czas mamy

Wyznaczanie celów. Od czego zacząć? Może od…”testu lotniska”?

Test lotniska Patt Flynn, wyznaczanie celów, will it fly

Drogie mamy! Być może część z Was już zaplanowała najważniejsze cele na ten rok. A być może „przegapiłyście” to w styczniu. Nic nie szkodzi! Czas planowania nie ma żadnego znaczenia. Może to być styczeń, luty czy dowolny inny miesiąc. Wyznaczanie celów jest ważne, bo dzięki temu, wiemy w którym kierunku zmierzamy. I, że mamy wpływ na to, co się dzieje, a nie płyniemy z prądem. A dziś chciałam się podzielić świetnym pomysłem, o którym przeczytałam w książce Pata Flynna „Will it fly” („Gotowi na start”)? Oryginalnie odnosi się do testowania pomysłów na biznes, ale moim zdaniem jest całkowicie uniwersalny i wykorzystamy go na nasze potrzeby.

Test lotniska

W książce nazwany jest „testem lotniska”. Lotnisko, bo chodzi o miejsce, gdzie można wpaść przypadkiem na dawno nie widzianych znajomych. Oczywiście można wybrać dowolne inne miejsce. No więc wyobrażamy sobie siebie na tym lotnisku czy innym podobnym miejscu, ale za 5 lat. Dlaczego akurat 5? Bo to wystarczająco długi okres, żeby zdążyć dokonać dużych zmian w swoim życiu. Jesteś więc na tym lotnisku i spotykasz zupełnie przypadkiem starego znajomego, tudzież znajomą. On (lub ona) pyta oczywiście jak leci a Ty odpowiadasz z naprawdę szczerym i nieskrywanym entuzjazmem „wspaniale”!. I dokładnie tak samo się czujesz. Po prostu nie mogłoby być lepiej. Wdajesz się w przyjacielską pogawędkę i opowiadasz bardziej szczegółowo co u Ciebie.

Wizualizacja

No i tu zaczyna się najciekawsza część. Bo właśnie zaczniesz wyjaśniać, co takiego sprawiło, że czujesz się świetnie i jesteś taka zadowolna ze swojego obecnego (czyli tego za 5 lat) życia. Prawdopodobnie pierwsze co przyszło Ci do głowy, to jakieś duże sukcesy, które chciałabyś odnieść. Ale uwaga, najważniejsze w tym ćwiczeniu są niekoniecznie spektakularne osiągnięcia, ale wartości i styl życia, który prowadzisz. Taki, który właśnie sprawia, że jesteś szczęśliwa. Oczywiście dla każdego to będzie coś innego, ale tutaj właśnie kluczem jest odkrycie co jest najlepsze dla Ciebie. Czasami wydaje się, że to są drobiazgi, ale mogą mieć akurat dla Ciebie duże znaczenie.

Czy obecne cele pasują do Twojej wizji?

Kiedy już wyobrazisz sobie swój idealny styl życia, pomyśl o celach, do których obecnie dążysz. Czy one doprowadzą Cię tam, gdzie chcesz być? Jeśli nie, może warto je zmienić? Ustalić takie, które są zgodne z Twoją wizją Ciebie? Co powinnaś zacząć robić już teraz, żeby przybliżyć się do jej realizacji?

To co, gotowe na test lotniska?

Dodaj komentarz