Gry planszowe i puzzle

Najlepsza pierwsza gra dla dwulatka (wyniki plebiscytu maj 2019)

Najlepsza pierwsza gra dla dwulatka

Przez ostatni tydzień na grupie facebookowej Gry planszowe i edukacyjne dla dzieci wybieraliśmy najlepszą pierwszą grę dla dwulatka. Do głosowania zgłoszonych było aż 39 gier z 18 różnych wydawnictw. Nie wszystkie mają oznaczenie na pudełku 2+, ale rodzice, którzy przetestowali je z najmłodszymi, zarekomendowali je do tego plebiscytu. Część gier często się powtarzała w poleceniach na grupie, dlatego nie było chyba dla nikogo zaskoczeniem, że to właśnie one zdobyły wysokie miejsca w głosowaniu. Zapraszam na podsumowanie wyników i mój komentarz.

Na początek przypomnę jeszcze statystyki plebiscytu „Najlepsza pierwsza gra dla dwulatka”: 39 gier, 18 wydawnictw oraz 175 oddanych głosów (można było głosować na kilka gier). Mało? Dużo? Wystarczająco? Oceńcie sami. W jaki sposób te gry znalazły się w plebiscycie? Wstępną listę 13 gier ułożyłam ja. Znalazły się tam gry, które sama przetestowałam oraz te, które często polecane były na grupie. Taką listę gier zaproponowałam jako początkową i poprosiłam członków grupy o weryfikację i podanie własnych propozycji. Lista dodatkowych zgłoszeń przerosła wszystkie moje oczekiwania, bo z 13 gier zrobiło się ostatecznie aż 39!

Od początku głosowania trzy gry wysunęły się na wyraźne prowadzenie i utrzymały tę pozycję do końca. Nie ma tu żadnych niespodzianek, bo polecenia tych gier padają na grupie bardzo często a ankieta tylko to potwierdziła. Dwie z tych gier sama przetestowałam i mogę tylko potwierdzić, że sprawdzają się świetnie i to już u tych najmłodszych. Przedstawiam więc zwycięzców:

Info: Część z tych tytułów zrecenzowałam. Poznacie to po podświetlonym na różowo tytule. W takim wypadku po kliknięciu go przejdziecie do recenzji.

1. Miejsce (30 głosów) – Moja pierwsza gra. W Ogrodzie (Haba)

Moja pierwsza gra. W ogrodzie, Haba

Byłabym bardzo zaskoczona, gdyby ta gra nie zdobyła pierwszego miejsca. Nie tylko dlatego, że jest chyba najczęściej polecaną grą na grupie, ale dlatego, że jest po prostu idealna dla najmłodszych. Jest pięknie wykonana, posiada duże drewniane elementy, którymi można się bawić również poza grą, a zasady są tak banalnie proste, że dwulatki bez problemu mogą je opanować. To gra kooperacyjna, w której rzucamy kostką i w zależności od wyrzuconego koloru zbieramy dany owoc. Musimy zdążyć zebrać owoce zanim do sadu dostanie się kruk.

2. Miejsce (18 głosów) – Na jagody (Trefl)

Na jagody, Trefl Little Planet

Tej planszówki osobiście jeszcze nie poznałam, ale z tego co wiem, to prosta gra losowa z kostką, planszą i uroczymi figurkami zwierząt. Jest na mojej osobistej liście zakupowej, więc mam nadzieję, że wkrótce już sprawdzimy sami czy faktycznie jest taka dobra 😉

3. Miejsce (16 głosów) – Loteryjka Zwierzęta (Kapitan Nauka)

Loteryjka zwierzęta, Kapitan Nauka

To była nasza pierwsza gra i był na nią naprawdę długo szał. Sama forma loteryjki jest bardzo prościutka, dlatego większość tego typu gier powinna się nadać już dla dwulatków. Zwierzęta mają przepiękną szatę graficzną, a którego malucha nie zainteresuje aż 36 żetonów z uroczymi zwierzakami?

Wyróżnienia

Oprócz tych trzech zwycięzców, chciałam jeszcze wyróżnić trzy kolejne gry. Choć nie zdobyły one podium, to otrzymały całkiem sporą liczbę głosów, a przez wielu rodziców są również polecane jako sprawdzone i bardzo dobre gry dla najmłodszych.

4. miejsce ex aequo (12 głosów) – Ratuj Króliczki! (Egmont)

Ratuj króliczki, Egmont

Pięknie wykonana gra z króliczą norką i drewnianymi figurkami króliczków, które ratujemy przed deszczem. A przy okazji również dziecko uczy się kolorów.

4. miejsce ex aequo (12 głosów) – Kot w worku (Granna)

Kot w worku, Granna

W woreczku umieszczone są elementy z tektury. Dziecko losując, próbuje odgadnąć co to jest. Prawidłowo odgadnięty element umieszcza na planszy w odpowiednim miejscu.

5. miejsce (10 głosów) – Gnaj robaczku! (Zoch Verlag)

Gnaj robaczku, Zoch Verlag

Gra składa się z pięknej planszy ogrodu, na której odbywa się wyścig robaczków. Uczestnicy gry rzucają kostką i dokładają kawałek robaczka w odpowiednim kolorze. Obstawiają również, który robaczek wygra. Wiek według pudełka, to 4+, ale wielu rodziców rekomenduję te grę dla młodszej grupy wiekowej, nawet od 2 lat.

Te 6 gier opisanych powyżej zdobyło największą liczbę głosów. Wspomnę tylko krótko o pozostałych wynikach:

Kolejne miejsca – 6 otrzymanych głosów:

Figle-Migle w oceanie (Trefl)

CzuCzulotto Zwierzęta (CzuCzu)

Potwory do szafy (Granna)

Potworne porządki (Nasza Księgarnia)

5 głosów:

Loteryjka Kolory (Kapitan Nauka)

4 głosy:

Granie w nawlekanie (Aleksander)

Bystre oczko (Adamigo)

Moje pierwsze memory (CzuCzu)

3 głosy

Figuraki (Granna)

Tęcza (Granna)

CzuCzulotto Na zakupy! (CzuCzu)

2 głosy

Zakupy (Kapitan Nauka), Little Cooperation (Djeco), Seria kart edukacyjnych Montessori + memory (Różowa wieża), Moja pierwsza gra. Kolory i kształty (motylek) (Haba), Little Observation (Djeco), Pingolo (Foxgames), Little Action (Djeco).

1 głos

Wyścig kurczaków (Janod), Zwierzaki rozrabiaki (Multigra), Samochody (Auta) (Granna), Łowienie rybek (Haba), Domino (CzuCzu), Memory Ptaki Polski (Wydawnictwo RM), Safari Bam Bam (Trefl), Tomcio i wiosenne porządki (Egmont), Lundamino (Djeco), Gotowanie (Kapitan Nauka), Colorino (Ravensburger), Little Circut (Djeco), Strzeż się kreta (Janod).

0 głosów

Przy czym tu muszę zaznaczyć, że nie do końca trafne jest określenie 0 głosów. Faktycznie nikt nie zagłosował na te gry w ankiecie, ale warto pamiętać, że ktoś wcześniej do tej ankiety je zgłosił.

Kolory i kształty (Trefl), Seria memory przyrodniczych Świat wokół nas (Jacobsony).

Podsumowanie głosowania na „Najlepszą pierwszą grę dla dwulatka”

Oczywiście, trzeba sobie zdawać sprawę z ograniczeń tego plebiscytu. Gdyby przeprowadzony był w innym czasie w innej grupie osób, wyniki mogłyby być inne. Być może liczba uczestników mogłaby być większa. Możliwe, że jest wiele gier, które też są dobre, ale jeszcze nie są wystarczająco znane. Możliwe, że droższe gry są mniej popularne ze względu na swoją cenę, a nowości jeszcze nie zostały dostatecznie dobrze poznane. Dlatego nie należy traktować tych wyników jako bezwzględny wyznacznik.

Natomiast mam nadzieję, że ta ankieta pomoże tym osobom, które dopiero zaczynają się orientować w temacie pierwszych prostych gier. W końcu udało nam się zebrać w jednym miejscu całkiem pokaźną ich listę. A osobom, które szukają czegoś pewnego i sprawdzonego być może przyda się informacja, które gry zdobyły największą liczbę głosów.

Tytuł
Najlepsza pierwsza gra dla dwulatka (wyniki plebiscytu maj 2019)
Autor

Dodaj komentarz