Książki dla dzieci

Aladyn, Trzy małe świnki. Bajki dźwiękowe – recenzja

Aladyn, Trzy małe świnki. Bajki dźwiękowe

To jest petarda! Nawet nie sądziłam, że te Bajki Dźwiękowe będą aż taką frajdą. Jeśli szukacie czegoś z efektem wow, na przykład na świąteczny prezent, to to jest idealna propozycja. Cała seria składa się z 5 części, ja otrzymałam do recenzji dwie (Aladyna i Trzy małe świnki), ale coś czuję, że będę kompletować resztę.

Zdecydowanie efekty dźwiękowe są największym atutem tej serii. Nie są to tylko dźwięki i odgłosy, ale też melodyjki. W Aladynie posłuchamy kilku orientalnych melodii, odgłosy dżina wyskakującego z lampy, skrzeczenie papugi czy złośliwe pomruki czarnoksiężnika. W Trzech małych świnkach różne wesołe melodie wyśpiewywane przy pracy, odgłosy budowy, dmuchającego w domy wilka czy uciekających świnek.

Tekstu mamy tu niewiele, ale i tak schodzi on na drugi plan. Mimo to, myślę, że dobrze oddaje on treść bajki. Czyta się go przyjemnie. Jest też przyjazny młodszym odbiorcom, szczególnie w Trzech małych świnkach. W Aladynie jest moment otrucia czarnoksiężnika i jego papugi (wraz z towarzyszącymi efektami dźwiękowymi) i moim zdaniem to zupełnie zbędny fragment w tego typu pozycji.

Obie książki mają też bardzo przyjemną grafikę, każda z nich jest w innym stylu. Generalnie wszystkie książki z serii, mimo, że łączy je ten sam format i dźwięki, to różnią się autorem, ilustratorem a nawet tłumaczem. Na przykładzie Aladyna i Trzech małych świnek widzę jak bardzo klimat obu pozycji się różni. Obie bardzo się nam spodobały. Gdybym miała zdecydować, która jest faworytem, to chyba minimalnie wygrałyby tu Trzy małe świnki. W każdym razie te zwyciężają w kategorii humor i najśmieszniejszy dźwięk (wilk wyjący po tym jak sparzył sobie zadek w kociołku).

Aladyn. Bajka dźwiękowa, Aurelie Guillerey, tłumacz: Paweł Pawlak, 24 s., oprawa twarda, HarperCollins Polska 2021

Trzy małe świnki. Bajka dźwiękowa, Olivier Tallec, tłumacz: Justyna Bednarek, 24 s., oprawa twarda, HarperCollins Polska 2021

Aladyn. Bajka dźwiękowa
Aladyn. Bajka dźwiękowa
Aladyn. Bajka dźwiękowa
Aladyn. Bajka dźwiękowa
Trzy małe świnki. Bajka dźwiękowa
Trzy małe świnki. Bajka dźwiękowa
Trzy małe świnki. Bajka dźwiękowa
Trzy małe świnki. Bajka dźwiękowa

Dziękuję wydawnictwu HarperCollins Polska za możliwość zrecenzowania książki.

Dodaj komentarz