Książki dla dzieci

Kociołek opowieści. Poczytaj ze mną – recenzja

Kociołek opowieści

Dużo o zawartości mówi tytuł. Bo to rzeczywiście jest mieszanka różnych stylów, tematów, autorów i ilustratorów. „Kociołek opowieści” to gruba księga zawierająca 7 form literackich, każda zupełnie inna. Ale łączy je jedno – wysoki poziom. To naprawdę bardzo dobra pozycja.

Dokładny spis treści zobaczycie na jednym ze zdjęć poniżej, a tu opiszę krótko trzy historie, które najbardziej nas urzekły.

O rybaku, który szukał księżyca (Emilia Kiereś, Magda Kozieł-Nowak). To baśń napisana tak świetnie, że ma się wrażenie, że pochodzi z odległych czasów. Przenosimy się do krainy, w której wszystko się może wydarzyć. Nawet zniknięcie księżyca i odnalezienie go w zupełnie nieoczekiwanym miejscu przez prostego rybaka. Czytaliśmy wielokrotnie jak zaczarowani.

Kot, który zgubił dom (Ewa Nowak, Adam Pękalski). Reportaż, który opowiada prawdziwą historię, w dodatku na bardzo aktualny temat. Rodzina uchodźców z Iraku zabiera ze sobą kota. Niestety gubi się on w czasie podróży. Od tego momentu podążamy śladem zwierzaka i jego perypetii aż do momentu odnalezienia rodziny. Wzruszające, piękne, pełne emocji opowiadanie.

Kosmiczna katastrofa (Zuzanna Orlińska, Jola Richter-Magnuszewska). Co może się stać, jeśli zaczynają znikać planety? I jak zapobiec katastrofie, kiedy przyjdzie kolej na Ziemię? Na szczęście bohaterowie tego kryminału biorą sprawy w swoje ręce ratując Układ Słoneczny. Fajnie napisane, zabawne i trzymające w napięciu opowiadanie.

Warto tu dodać jeszcze, że to pozycja raczej dla starszych przedszkolaków. Sugerowany wiek to 5+ i tu się zgadzam. Moja czteroipółlatka jeszcze bała się niektórych historii. Jest też jedno opowiadanie (epos, Pieśń o sowie), które jest z jednej strony wybitnie artystyczne, ale z drugiej ten nadmiar formy sprawia, że czyta się je bardzo ciężko. No i wydaje mi się trochę zbyt smutne jak dla tej kategorii wiekowej.

W całokształcie jednak bardzo jestem zadowolona z książki. To zdecydowanie niebanalne i stojące na wysokim poziomie opowiadania. Świetne do wieczornego czytania.

Dziękuję wydawnictwu HarperCollins Polska za możliwość zrecenzowania książki.

Kociołek opowieści
Kociołek opowieści
Kociołek opowieści
Kociołek opowieści
Kociołek opowieści
Kociołek opowieści
Kociołek opowieści

Kociołek opowieści, praca zbiorowa, HarperCollins Polska 2020, 288s., oprawa miękka

Dodaj komentarz