Książki dla dzieci

Księżniczki buntowniczki. Historie o odwadze, przyjaźni i innych wartościach – recenzja

Księżniczki buntowniczki, Natasha Farrant

Polski tytuł Księżniczki buntowniczki nie za bardzo do mnie przemawia. O wiele ciekawszy jest oryginalny – Osiem księżniczek i magiczne lustro. Bo to właśnie jest magiczna opowieść o pewnej czarodziejce, która wysyła swoje zaczarowane lustro w podróż w czasie i przestrzeni. Jego głównym zadaniem jest ustalenie jak zostać idealną księżniczką.

Księżniczki buntowniczki to osiem opowieści o księżniczkach z różnych czasów i różnych stron świata. Spotkamy tu między innymi księżniczki mieszkające w średniowiecznym zamku, pustynną księżniczkę, księżniczkę z afrykańskiej wioski czy z Ameryki Południowej. Ale też księżniczki uciekające z Rosji do Paryża czy nawet współczesną księżniczkę mieszkającą w mieście w zwykłym bloku.

Wszystkie te historie łączy magiczne lustro wysłane w podróż przez pewną Czarodziejkę. Ma ona bowiem zostać wkrótce Matką Chrzesną córki pary królewskiej i obiecała im, że dołoży starań aby ich dziecko wyrosło na idealną księżniczkę. Ale jaka powinna być idealna księżniczka? Aby się tego dowiedzieć, trzeba to zbadać na przykładzie innych księżniczek.

Księżniczki opisane w książce to nie są takie typowe dobrze wychowane, dystyngowane i pięknie ubrane młode damy. To przedsiębiorcze, odważne, a często też niesforne dziewczynki. Walczą o swoje prawa, lub o osoby, które są im bliskie. Ratują zwierzęta, przyrodę, ludzkie życia lub nawet całe królestwa. Każda z nich jest inna, ale każda jest wyjątkowa.

Jestem zachwycona tym jak pięknie zilustrowana jest ta książka. Mimo, że tekstu jest bardzo dużo, to i tak na każdej stronie zmieściły się ilustracje. Każda opowieść to inna sceneria, inny klimat.

Bardzo ciekawa jest różnorodność wynikająca z innej perspektywy czasowej i geograficznej. To sprawia, że każda opowieść jest inna.

Księżniczki buntowniczki to bardzo udana propozycja i mądra lektura dla małych czytelniczek. Umiliła nam wiele wieczorów.

Księżniczki buntowniczki. Historie o odwadze, przyjaźni i innych wartościach, Natasha Farrant, Lydia Corry, 224 s., oprawa twarda, Nasza Księgarnia 2021

Recenzja powstała dzięki współpracy z wydawnictwem Nasza Księgarnia.

Księżniczki buntowniczki Natasha Farrant
Księżniczki buntowniczki Natasha Farrant
Księżniczki buntowniczki Natasha Farrant
Księżniczki buntowniczki Natasha Farrant
Księżniczki buntowniczki Natasha Farrant
Księżniczki buntowniczki Natasha Farrant
Księżniczki buntowniczki Natasha Farrant

Dodaj komentarz