Książki dla dzieci

Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata (Asia Gwis) – recenzja

Czaple, kury i głuptaki, Asia Gwis, Nasza księgarnia

Pierwsza reakcja mojej trzylatki: „O, nowa książeczka, jaka piękna!” I rzeczywiście, „Czaple, kury i głuptaki” to książka do przede wszystkim do oglądania, podziwiania i cieszenia się pięknymi ilustracjami.

Nie wiem, czy zwróciliście uwagę, że wydawnictwo Nasza Księgarnia ma mocny dział książek przyrodniczych. Co miesiąc ukazuje się minimum jedna pozycja a ich wyróżnikiem jest zawsze fantastyczna szata graficzna. Zerknijcie do dwóch innych książek z tej tematyki, które recenzowałam: „Tysiąc i jedna mrówka” i „Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt”. Sami widzicie jak przyjemna jest edukacja przyrodnicza z takimi propozycjami.

O książce

Czaple, kury i głuptaki, Asia Gwis, Nasza księgarnia

„Czaple, kury i głuptaki” to książka przede wszystkim obrazkowa, z niewielką ilością tekstu i pewnymi elementami interaktywnymi. Oczywiście poznamy tu różne gatunki ptaków, podzielone tematycznie wg miejsc występowania (las, miasto, na wsi, Amazonia i ptaki wodne). Aby ćwiczyć rozpoznawanie gatunków, podpisy umieszczono z boku strony.

Wiele rozkładówek dotyczy konkretnego tematu, na przykład: pożywienie, ptasie domy, jaja czy (nasze ulubione) wędrówki ptaków. Z towarzyszącego tekstu poznamy podstawowe fakty oraz różne ciekawostki. Na niektórych stronach mamy zadania polegające na wyszukiwaniu różnych elementów.

Czaple, kury i głuptaki, Asia Gwis, Nasza księgarnia

Dla kogo? Dla jakiego wieku?

Książka jest bogato ilustrowana, więc można ją oglądać z przedszkolakami, krótki tekst zastępując własnymi słowami. Jednak, w moim odczuciu najlepsza będzie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Szczególnie, że ilustracje (zwłaszcza te z ciemnym tłem) nie są zbyt czytelne i oglądanie ich wymaga nieco koncentracji.

Czaple, kury i głuptaki, Asia Gwis, Nasza księgarnia

Podsumowanie i moja opinia

„Czaple, kury i głuptaki” to ten typ książki, którą chce się mieć ze względu na piękne ilustracje. Największa przyjemność płynie właśnie z cieszenia się jej walorami estetycznymi. Strona edukacyjna jest tak jakby przy okazji, a jej duża część odnosi się do ciekawostek. Ptaki zresztą przedstawione są w sposób bardziej artystyczny niż realistyczny, więc nie jest to klasyczny podręcznik czy encyklopedia ptaków.

Czaple, kury i głuptaki, Asia Gwis, Nasza księgarnia

Czaple, kury i głuptaki, Asia Gwis, Nasza Księgarnia 2019, 32 s., oprawa twarda

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za możliwość zrecenzowania książki.

Data recenzji
Nazwa
Czaple, kury i głuptaki, Asia Gwis
Ocena
51star1star1star1star1star

Dodaj komentarz