Książki dla dzieci

Feluś i Gucio poznają emocje – recenzja

Feluś i Gucio poznają emocję

„Feluś i Gucio poznają emocje” to już trzecia część serii o przygodach przedszkolaka Felusia i jego misia Gucia. Bardzo polecam te książki wszystkim początkującym przedszkolakom, ale też żłobkowiczom. Tym razem jest o emocjach i moim zdaniem opracowano tu ten temat bardzo dobrze. Trafne przykłady, czytelne wyjaśnienia. No i te przesympatyczne ilustracje!

„Feluś i Gucio poznają emocję” nie ma fabuły. Raczej jest zbiorem różnych sytuacji, domowych i przedszkolnych. Każda rozkładówka odpowiada o jednej emocji. Krótki tekst to wypowiedzi Felusia. Opowiada nam, w jakich sytuacjach ich odczuwa. Towarzyszące ilustracje znakomicie obrazują i uszczegóławiają tekst.

Podoba mi się pomysł z pytaniami do Gucia (a tak naprawdę do czytelnika), do których odpowiedź znajdziemy na ilustracjach. To taki trochę wyższy poziom zaawansowania, bo pokazuje emocje w kontekście symbolicznym. Np. „Jak brzmi spokój?” (lira), „Jaką pogodą jest smutek?” (deszcz), „Gdzie mieszka strach?” (szafa).

Znakomita, przemyślana pozycja. Prosta w przekazie, dużą role odgrywają tu też ilustracje. Można powiedzieć, że w znacznej części Feluś i Gucio opowiada obrazem. Polecam ją dla najmłodszych czytelników, nawet dla tych uczęszczających jeszcze do żłobka.

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za możliwość zrecenzowania książki.

Feluś i Gucio poznają emocję
Feluś i Gucio poznają emocję
Feluś i Gucio poznają emocję
Feluś i Gucio poznają emocję

Feluś i Gucio poznają emocje, Katarzyna Kozłowska, Marianna Schoett, 40 s., całokartonowa, Nasza Księgarnia 2020

Dodaj komentarz