Książki dla dzieci

„Gałgankowy Skarb” – o Kasi i jej lali

Gałgankowy Skarb

„Gałgankowy skarb” to wiersz napisany kilkadziesiąt lat temu i być może niektórzy z Was pamiętają go ze swego dzieciństwa. Stworzył go i zilustrował Zbigniew Lengren dla swojej córki, Kasi. Jest napisany celowo w prosty sposób, aby dziewczynka mogła się go nauczyć i recytować sama patrząc na obrazki. Katarzyna Lengren napisała później, że to z lenistwa, aby nie musiał jej sam czytać. Efekt jednak jest świetny i ciekawe jest również to, że w dużej mierze historia ma swoje rzeczywiste źródła. Sportretowana jest bowiem rodzina autora oraz ich piesek, który faktycznie miał dar do odnajdywania różnych przedmiotów (choć niewykluczone, że wcześniej sam je chował, aby potem spektakularnie zwrócić). Zagubiony „Murzynek” to lala, którą bawiło się po kolei kilkoro dzieci i ściemniała z upływem czasu.

Wierszyk opowiada o małej dziewczynce, Kasi, która zgubiła swoją lalę, ukochanego „Murzynka”. Cała rodzina wyrusza na poszukiwania, niestety bezowocne. Próbują ją pocieszyć różnymi upominkami, ale Kasia wciąż płaczę za swoją laleczką. Szczęśliwie, zgubę odnajduje piesek i dziewczynka w końcu jest szczęśliwa.

O książce usłyszałam już jakiś czas temu i od razu dodałam ją do mojej zakupowej listy. Teraz doczekała się realizacji i od razu okazała się bardzo trafionym zakupem. Spodobała się wszystkim naszym domownikom, a Mała Czytelniczka, gdy chce ją czytać dzielnie próbuje wymawiać, skomplikowany przecież, tytuł „Gałgankowy Skarb”.

Gałgankowy Skarb

Czym się wyróżnia „Gałgankowy Skarb?”

Melodyjny i wpadający w ucho wiersz – naprawdę świetnie się go czyta, jego rytm jest wręcz idealny, momentami wręcz śpiewny. Bardzo szybko Mała Czytelniczka zaczęłą zapamiętywać jego fragmenty i dopowiadać w trakcie czytania.

Bohaterem jest mała dziewczynka – Być może nie jest to oczywisty powód, ale myślę, że to ma znaczenie, że wierszyk mówi o dziewczynce i jej lali. Mała Czytelniczka zresztą też ma swoją lalę i chyba latwiej jej zrozumieć całą sytuację. Kiedy myślę o naszej biblioteczce, to nie przychodzi mi do głowy zbyt wiele książek z dziewczynkami w roli głównej. Chyba muszę to nadrobić.

Zrozumiały temat – Już dawno zauważyłam, że książki opisujące znane sytuacje są wyjątkowo dobrze przyjmowane. A tutaj mamy jak najbardziej znajomy wątek, bo które dziecko nie zna problemu z ginącymi gdzieś zabawkami? W dodatku wszystko to dzieje się w domu w otoczeniu rodziny, która pomaga w poszukiwaniach. Myślę, że to jest naprawdę super, że maluch jest w stanie pojąć całą fabułę od początku aż do końca.

Ilustracje – takie vintage, minimalistyczne i z humorystycznym rysem. Z oszczędną, ale wyraźnie zaznaczoną kolorystyką.

Gałgankowy Skarb

Regionalizmy językowe – Z pewnością nie jest to zamierzone, ale wpadły mi tu w oko dwa słowa, które nie są typowe dla literackiej polszczyzny. Jako mieszkanka Krakowa nie mogłam nie zwrócić uwagi na bardzo znajomo brzmiące „uśmiechnijże się”. W końcu każdy Krakus wie, że polecenia kończy się na „że” (sztandarowe chociażby „weźże”). Drugie słowo to rzeczownik „tato”. Ja jestem raczej przyzwyczajona do wersji „tata”, ale wiem, że w niektórych rejonach Polski używa się właśnie tego pierwszego. Podobno wersja „tato” pochodzi z Kresów Wschodnich. Zerknęłam sobie na biografię Zbigniewa Lengrena, ale jednak ani z Krakowem, ani z Kresami nie był związany, a raczej z Warszawą i Toruniem. A jego ojciec do tego był Szwedem.

Ciekawa jestem, czy pamiętacie tę książeczkę ze swojego dzieciństwa i w ogóle jakie książki najbardziej zapadły Wam w pamięć. Ja na przykład, „Gałgankowego Skarbu” wcześniej nie znałam, a z pierwszych książeczek kojarzę chyba najbardziej taką o strachu na wróble, Mateuszu, przygody Koziołka Matołka, Kaczkę Dziwaczkę oraz wiersze Ewy Szelburg-Zarembiny.

Gałgankowy Skarb

“Gałgankowy Skarb”, Autor: Zbigniew Lengren, rok wydania: 2010, Wydawnictwo: Babaryba, Liczba stron: 16, Cena okładkowa: 22,00 zł

Link do opisu książki na stronie wydawnictwa: klik

Data recenzji
Nazwa
"Gałgankowy Skarb" Zbigniew Lengren
Ocena
51star1star1star1star1star

Dodaj komentarz