Książki dla dzieci

„Zasypianki” – wyjątkowo piękny zbiór kołysanek i wierszy na dobranoc

Zasypianki

Bardzo się cieszę, że “Zasypianki” trafiły do naszej biblioteczki. To jedna z najpiękniejszych książek jakie mamy. Jest też kilka bardzo dobrych powodów, dla których jest to świetna lektura do poduszki. Po pierwsze: wierszyki, i to w dużej ilości. Na obecnym etapie niespełna dwóch lat, Mała Czytelniczka najbardziej lubi takie formy literackie. Nie bez znaczenia jest fakt, że rodzice też lubią je czytać. Szczególnie na tym punkcie zakręcony jest Tata Czytelniczki, który wybierając książeczki do czytania zawsze wybierze co najmniej jedną z wierszami.

Po drugie: tematy. Jak słusznie można wywnioskować z tytułu, większość utworów jest o zasypianiu i kołysaniu do snu. Takiego nagromadzenia wierszyków do usypiania nie widziałam nigdzie indziej. No po prostu zaczynam ziewać nawet kiedy piszę tę recenzję! Wspomniałam o większości, bo nie wszystkie jednak bezpośrednio są związane ze snem. Jest kilka wierszyków, w których niby nikt nie śpi i w ogóle to są o czymś zupełnie innym. Ale wszystkie te utwory łączy to, że ich bohaterem jest miś. A jak miś, to od razu kojarzy się jednak z przytulanką do snu. Bardzo mi się ta koncepcja podoba, bo to też jest pewne nawiązanie do tematu, choć tylko pośrednio. W nieoczywisty i subtelny sposób te misiowe wierszyki pasują do całości.

Zasypianki

Wreszcie ilustracje. Są wyciszające i bardzo w klimacie. Wraz z tekstem równorzędnie kołyszą do snu. Drugiego dnia czytania “Zasypianek” zostawiłam Tatę i Małą Czytelniczkę nad książką i wyszłam na kilkanaście minut. Po powrocie zastałam Małą Czytelniczkę już śpiącą i Tatę, który mocno zaspanym głosem tłumaczył: “Jak dałaś taką książkę, że na każdej stronie są śpiące zwierzątka…” W ilustracjach bardzo podoba mi się też, że jest w dużej ilości to, co najmłodsi lubią najbardziej, czyli misie, kotki i pieski. Mała Czytelniczka bardzo też lubi żabki, dlatego najbardziej podoba jej się wiersz “Kołysanka dla żaby” W. Chotomskiej:

“Wtuliła się żaba

pod zielone listki,

żabula-brzydula,

najbrzydsza ze wszystkich (…)”

Zasypianki

Bardzo też podobają jej się wszystkie misiowe wierszyki, a szczególnie wierszyk-piosenka: “Jadą, jadą misie”:

“Jadą, jadą misie, hop siup, tra la la,

śmieją im się pysie, cha, cha, cha cha cha! (…)”

Zasypianki

Kolejny nasz hit, to “Idzie Niebo” Ewy Szelburg-Zarembiny:

“Idzie niebo ciemną nocą,

ma w fartuszku pełno gwiazd (…)”

Zasypianki

A dla mnie osobiście najpiękniejszym wierszem jest “Sen Niedźwiedzia” Wandy Chotomskiej:

“Założył niedźwiedź piżamę burą (…)”

Zasypianki

W całej książce znajdziemy 22 utwory różnych autorów. Jestem pewna, że każdy znajdzie wśród nich swoje ulubione.

“Zasypianki”, antologia, rok wydania: 2017, wydawnictwo: Papilon, liczba stron: 40, cena okładkowa: 39,90 zł

Link do opisu książki na stronie wydawnictwa: klik

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Papilon.

Zasypianki

Data recenzji
Nazwa
"Zasypianki"
Ocena
51star1star1star1star1star

2 komentarze

Dodaj komentarz