Książki dla dzieci

Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków – recenzja

Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków, Nasza Księgarnia

Każdy, kto zna poprzednie części „Małych atlasów… wie jak zachwycają wizualnie. To są dzieła sztuki, których ilustracje wykonano różnymi technikami: to kolaże z tkanin, rysunki, akwarele, trójwymiarowe modele i zdjęcia. My poznaliśmy do tej pory „Mały atlas motyli” i puzzle „Ptaki”. Teraz do naszej kolekcji dołączył, równie piękny „Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków”.

O atlasie

Choć „Mały atlas zwierzaków…” zawiera też tekst, to jednak jest to książka, którą się bardziej ogląda niż czyta. To, co jest dla mnie tutaj nowością i zaskoczeniem, to bardzo sugestywne przedstawienie zwierząt. Ma się dosłownie wrażenie, że zaraz zaczną się poruszać. Ba! A nawet, że za chwilę przemówią ludzkim głosem. Na niektórych ilustracjach zwierzaki wręcz uśmiechają się w stronę czytelnika, jakby chciały zaprosić do wspólnej zabawy. Temu wrażeniu uległa też nasza mała czytelniczka, która zaprzyjaźniła się z okładkowym liskiem i obowiązkowo przed czytaniem musi z nim pogadać. Wita się potem entuzjastycznie z kolejnymi zwierzakami, nadaje im imiona i zagaduje radośnie.

Całe nasze czytanie polega więc bardziej na zabawie. Ja wcielam się w rolę książkowych zwierzaków i tak sobie gadamy. Staram się przy okazji przemycić jakieś ciekawostki, wyczytane w międzyczasie z tekstu.

Mały atlas zwierzaków utrzymany jest w konwencji pamiętnika. Autorzy opowiadają o zwierzętach zamieszkujących w ich okolicy i dodają do tego przyrodnicze ciekawostki. Nas jednak taka forma niekoniecznie przekonała, więc ciekawostki opowiadam własnymi słowami. Mimo, że nie jest to książka, którą czytalibyśmy długo i często, to jednak każde nasze spotkanie z tą pozycją jest bardzo intensywne i entuzjastyczne. Przede wszystkim oglądanie cudownych ilustracji daje ogromną przyjemność.

Moja ocena

  • Tekst – 7/10
  • Ilustracje – 10/10
  • Dodatkowe walory (np. edukacyjne lub ważne przesłanie) – 9/10
  • Zainteresowanie Małej Czytelniczki – 8/10
  • Ocena ogólna – 8.5/10 (bardzo dobra)
Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków, Nasza Księgarnia
Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków, Nasza Księgarnia
Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków, Nasza Księgarnia
Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków, Nasza Księgarnia

Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków, Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak, Nasza Księgarnia 2019, 40s., całokartonowa

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz