Książki dla dzieci

„Petra” Marianny Coppo od wydawnictwa WYtwórnia – recenzja

Petra, Marianna Coppo, Wytwórnia

Takiego książkowego bohatera jeszcze nie spotkałam i założę się, że i Wy nie 😉 Bo tytułowa Petra to kamień i w tej minimalistycznej książce poznamy jej przygody. A wbrew pozorom nawet zwykły kamień może mieć ich całkiem sporo.

Jak wiadomo kamienie same się nie przemieszają, więc i Petra ma swoje własne miejsce, w którym sobie spokojnie stoi co najmniej od ery dinozaurów. Ale… pewnego dnia wszystko się zmienia i nasza bohaterka zaczyna swoją wędrówkę. A wszystko przez pewnego niesfornego psa, który wypatrzył ją wśród zarośli. Kolejne miejsca do których trafia to ptasie gniazdo i jezioro, a wreszcie dom pewnej dziewczynki. Choć nie wszystko idzie po jej myśli, to do każdej ze swoich podróży podchodzi z entuzjazmem i z nadzieją patrzy w przyszłość.

Petra to książka z wyśmienitymi ilustracjami i to jej największy atut. Już sama okładka z sympatyczną postacią głównej bohaterki zwraca uwagę i zachęca do zaglądnięcia do środka. Czy kamień może wyglądać uroczo? W tym wypadku jak najbardziej. Sam pomysł na postać głównej bohaterki jest genialny. Które dziecko nie uwielbia zbierać różnego rodzaju kamieni i kamyków podczas spacerów!

Petra, Marianna Coppo, Wytwórnia

Jest to zdecydowanie minimalistyczna pozycja. Ilustracje są raczej proste i stonowane, tekstu mamy niewiele (na niektórych stronach nawet wcale), a wątki są delikatnie zaznaczone.

W całej historii zwraca uwagę pozytywne nastawienie bohaterki i dostrzeganie plusów w każdej sytuacji. Najciekawszą interpretację Petry usłyszałam na Targach Książki w Krakowie, na stoisku WYtwórni od pana Roberta Podsiadło. Według niego (i naprawdę ciężko się z tym nie zgodzić), Petra to „książka o wiecznym optymizmie”. Faktycznie, mimo niepowodzeń, nasza bohaterka nie zraża się i wciąż z nadzieją i pogodą ducha patrzy w przyszłość. Dodałabym jeszcze od siebie, że Petra to niepoprawna marzycielka. Każde okoliczności to okazja wymyślania nowych wspaniałych scenariuszy wydarzeń. I do wyobrażania się w różnych rolach (między innymi jest tu górą, wyspą, albo jajkiem).

Polecam książkę szczególnie miłośnikom pięknych ilustracji, małym poszukiwaczom niezwykłych okazów kamieni, marzycielom i tym, którzy lubią uruchamiające wyobraźnie historie.

Zerknijcie też koniecznie na stronę WYtwórni, znajdziecie tam wiele niebanalnych pozycji książkowych. Niektóre z nich recenzowałam, na przykład tu: WYtwórnia dla najmłodszych albo tu: Droga na górę.

Moja ocena

  • Tekst – 8/10
  • Ilustracje – 10/10
  • Dodatkowe walory (np. edukacyjne lub ważne przesłanie) – 7/10
  • Zainteresowanie Małej Czytelniczki – 7/10
  • Ocena ogólna – 8.0/10 (bardzo dobra)

Legenda oceny ogólnej: 9+ wybitna, 8+ bardzo dobra, 7+ dobra, 5+ przeciętna, 3+ słaba, 1+ nie polecam (P.S. pamiętajcie, że to całkowicie subiektywna opinia i niekoniecznie musi się pokrywać z Waszym gustem)

Petra, Marianna Coppo, Wytwórnia
Petra, Marianna Coppo, Wytwórnia
Petra, Marianna Coppo, Wytwórnia
Petra, Marianna Coppo, Wytwórnia

Petra, Marianna Coppo, WYtwórnia 2019, 46s., oprawa twarda

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu WYtwórnia

Dodaj komentarz