Książki dla dzieci

Przewodnik kotki po nocnym niebie – recenzja

Przewodnik kotki po nocnym niebie

Przewodnik kotki po nocnym niebie to książka o obserwacji ciał niebieskich. Tytułowa kotka pokaże nam jak obserwować niebo o różnych porach roku i co na nim można wypatrzeć. To przyjemnie zilustrowana pozycja i bardzo ciekawy temat. Trochę słabiej wypada tu tekst, zbyt trudny i za bardzo encyklopedyczny jak na książkę skierowaną dla dzieci.

Mimo „kosmiczego” tematu, pozostajemy tu na ziemi, bo Przewodnik kotki… opowiada o obserwacji nieba z powierzchni naszego globu. Dużą część zajmuje temat gwiazd i gwiazdozbiorów. Jest tu nawet rozpisane, jakie gwiazdozbiory zobaczymy o różnych porach roku. Ale przecież na niebie wypatrzymy znacznie więcej niż gwiazdy. Dowiemy się więcej o księżycu i jego fazach. Nauczymy się jak rozpoznać planety i które z nich są widoczne gołym okiem. Znajdziemy tu też informacje o sztucznych satelitach oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Książka, moim zdaniem. skierowana jest bardziej do dzieci szkolnych. Tekst nie jest zbyt przystępny dla młodszych dzieci. Nie udało się tu też uniknąć encyklopedycznego tonu. Są tu oczywiście próby urozmaicenia przekazu. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie postaci kotki a lekturę uprzyjemniają sympatyczne ilustracje z jej udziałem. Jeśli chodzi o tekst, początki rozdziałów zaczynają się dobrze i nawet niektóre fragmenty są nieźle napisane. Ale kiedy dochodzi do konkretów to zaczyna się trudne słownictwo i podręcznikowe opisy.

Przewodnik kotki po nocnym niebie to książka popularnonaukowa z ciekawym tematem i przyjemnie zilustrowana. Nieco zawiedziona jestem tekstem, ale dla trochę starszych dzieci powinien być bardziej przystępny niż dla mojej pięciolatki.

Przewodnik kotki po nocnym niebie, Stuart Atkinson, Brendan Kearney, 64 s., oprawa twarda, Nasza Księgarnia 2021

Przewodnik kotki po nocnym niebie
Przewodnik kotki po nocnym niebie
Przewodnik kotki po nocnym niebie
Przewodnik kotki po nocnym niebie
Przewodnik kotki po nocnym niebie

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za możliwość zrecenzowania książki.

Dodaj komentarz