Książki dla dzieci

Szachy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat – recenzja

Szachy Herve Debaene

Szachy to poradnik dla bardzo początkujących. Ładne wydanie, prosty język i dodatkowe ciekawostki. Nie jest to najlepszy poradnik dla dzieci, który znam. Jest to jednak ciekawa opcja wyboru dla początkujących szachistów.

Niewątpliwym atutem książki jest strona wizualna. Wydanie jest bardzo estetyczne, utrzymane w stylistyce lekko vintage. Kolorystyka czerwono – niebiesko – beżowo – brązowa fajnie do siebie pasuje i jest przyjemna w odbiorze.

Gra w szachy wyłożona jest od podstaw bardzo przystępnym językiem. Wszystko jest dokładnie wytłumaczone i pokazane na przykładach. Towarzyszą temu utrwalające ćwiczenia. Szachownice są duże i wyraźne. Wszystko widać jak na dłoni.

Motywem przewodnim książki jest temat średniowiecza. Figury szachowe porównane są do średniowiecznych królów, królowych, biskupów, rycerzy i murów obronnych. A sama rozgrywka szachowa z walkami o wpływy w tej epoce. Ten pomysł niestety nie do końca do mnie trafia. Zbyt dużo tu odniesień do krwawych wydarzeń czy brutalnych czynów jak na książkę dla dzieci. Bo szachów mogą się uczyć już przedszkolaki, a ta książka dla przedszkolaków jednak nie za bardzo się nadaje…

Wspomniałam już, że książka w prosty i przystępny sposób tłumaczy zasady gry w szachy. Choć to wszystko urozmaicone jest piękną grafiką i ciekawostkami, a tekst dobrze się czyta, to jednak wciąż jest to typ podręcznika. Jednak dla dzieci lepiej sprawdzają się bardziej sfabularyzowane formy.

Gdybym miała polecić tylko jedną książkę o szachach dla dzieci wybrałabym inną pozycję. Byłaby to Szachy. Nauka gry dla dzieci Adrianny i Urszuli Staniszewskich. Ma ona tę przewagę, że reguły szachowe wytłumaczone są w formie opowieści. Jest to historia władcy Szachogrodu, który pragnie przekazać władzę w królestwie temu synowi, który wygra pojedynek szachowy.

Tak więc moja opinia o Szachach Herve Debaene’a nie jest jednoznaczna. Może się sprawdzić u trochę starszych, szkolnych już dzieci, które zaczynają naukę. Jeśli prosty, zrozumiały przekaz gra dużą rolę, to ta książka może być dobrym wyborem.

Szachy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat, Herve Debaene, 110 s., oprawa twarda, Nasza Księgarnia 2021.

Recenzja powstała dzięki współpracy z wydawnictwem Nasza Księgarnia.

Szachy Herve Debaene
Szachy Herve Debaene
Szachy Herve Debaene
Szachy Herve Debaene

Poniżej link afiliacyjny. Jeśli zdecydujesz się na zakup za jego pośrednictwem, będzie mi ogromnie miło.

Dodaj komentarz