Książki dla dzieci

Roboty i drony, czyli komiks naukowy – recenzja

Roboty i drony, Mairghread Scott, Jacob Chabot, Nasza Księgarnia

Roboty i drony to komiks, ale dość nietypowy. Bo to komiks naukowy, czy jak mówi dopisek na okładce – naukomiks. Pełna nazwa książki to „Roboty i drony – dawno temu, teraz i w przyszłości”. O czym jest? O historii robotów właśnie, ale też o tym czym one są, w czym się przydają i w jakim kierunku robotyka się rozwija.

Naszym przewodnikiem po książce jest ptak Pauli. On też jest robotem – to pierwsza, jeszcze bardzo niedoskonała maszyna latająca. Wraz z nim odbędziemy podróż przez epoki i obejrzymy kolejne próby konstruowania coraz bardziej skomplikowanych maszyn. Przyjrzymy się też sprzętom domowym i ocenimy, które są robotami. Zobaczymy niezliczone współczesne zastosowania robotów i dronów a na końcu czeka nas jeszcze galeria wspaniałych robotów, czyli 25 robotów, które należy znać.

Bez wątpienia Roboty i drony to książka naukowa. Zawiera mnóstwo faktów, ciekawostek historycznych, wiedzy teoretycznej. Można powiedzieć, że jest naszpikowana różnorodnymi informacjami. Sam tekst ma formę naukową, a nasz bohater Pauli wciela się de facto w rolę wykładowcy.

Mimo tego wszystkiego cały przekaz ma formę lekkostrawną i dobrze się ją czyta. Duża zasługa w tym komiksowej oprawy graficznej. To ilustracje przede wszystkim dopowiadają fabułę do naukowego tekstu. Są zbiorem mini historyjek i różnych scen, powiązanych ze sobą jedynie tematem oraz naszym książkowym przewodnikiem ptakiem-robotem Poulim. Ta różnorodność historii, czasów, planów i miejsc jest też atutem, który znacznie uatrakcyjnia całość.

Roboty i drony bardzo przypadły nam do gustu. Ciekawa forma i tekst, dużo poszerzającej horyzonty wiedzy i obrazowe ilustracje. Czytając, nie mogliśmy się oderwać i wracaliśmy do niej wielokrotnie. Choć przeznaczona dla dzieci 6+, u nas sprawdziła się znakomicie dla czterolatki.

Roboty i drony, Mairghread Scott, Jacob Chabot, Nasza Księgarnia
Roboty i drony, Mairghread Scott, Jacob Chabot, Nasza Księgarnia
Roboty i drony, Mairghread Scott, Jacob Chabot, Nasza Księgarnia

Dziękuję za możliwość zrecenzowania książki wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Roboty i drony, dawno temu, teraz i w przeszłości, Mairghread Scott, Jacob Chabot, 128 s., oprawa twarda, Nasza Księgarnia 2020

Dodaj komentarz