Książki dla dzieci

Van Dog – recenzja

Van Dog, Gosia Herba, Mikołaj Pasiński

Po fantastycznej Balonowej 5 Gosi Herby i Mikołaja Pasińskiego z zaciekawieniem przyjrzeliśmy się kolejnej pozycji tego duetu. Van Dog okazał się pozycją nieco innego typu. Ma większy format, obraz odgrywa znacznie większą rolę niż tekst, który skupia się głównie na wyrazach dźwiękonaśladowczych. A do tego dzieją się tu jeszcze bardziej szalone rzeczy.

Brak tu fabuły w klasycznym znaczeniu, ale obserwując ilustrację widzimy psa malarza, który wybiera się w plener. Na początkowo spokojnej łące zaczyna się robić coraz bardziej głośno i tłocznie. Oprócz małych mieszkańców, robaczków, owadów pojawiają się zupełnie nieoczekiwane w takim miejscu stworki, kosmici, różne postacie bajkowe, dziwaczne indywidua a nawet potwór.

Im dalej tym bardziej surrealistycznie. Przy tym nie mamy tu tekstu, który by nas prowadził przez te dziwa. Zamiast tego jest zbiór krótkich, niepowiązanych ze sobą dialogów czy monologów w dymkach. Coś na wzór komiksu, ale nie łączące się w żadną fabułę. Największą część stanowią różnego rodzaju wyrazy dźwiękonaśladowcze.

Podobnie jak Balonowa 5, Van Dog to oryginalna pozycja. Jest to przede wszystkim książka obrazkowa, do wypatrywania różnych szczegółów. Wzbogacono ją jednak o króciutkie teksty i wyrazy dźwiękonaśladowcze. Trochę brakowało mi tu jednak tekstu fabularnego do czytania. Z drugiej strony krótkie słowa i zdania są fajnym ćwiczeniem samodzielnego czytania dla dzieci. 

Bardzo ciekawe są tu też wątki związane z malarstwem i odniesienia do historii sztuki. Na końcu książki znajduje się miejsce, gdzie można namalować własny obraz.

Van Dog, Mikołaj Pasiński, Gosia Herba, 48 s, oprawa twarda, HarperCollins Polska 2021

Van Dog, Gosia Herba, Mikołaj Pasiński
Van Dog, Gosia Herba, Mikołaj Pasiński
Van Dog, Gosia Herba, Mikołaj Pasiński
Van Dog, Gosia Herba, Mikołaj Pasiński
Van Dog, Gosia Herba, Mikołaj Pasiński

Dziękuję wydawnictwu HarperCollins Polska za możliwość zrecenzowania książki.

Dodaj komentarz