Książki dla dzieci

Wieczór gwiazdkowy na placu budowy – recenzja

Wieczór gwiazdkowy na placu budowy

Wigilia to dla wielu zabiegany dzień. Niektórzy jeszcze pracują, inni robią ostatnie zakupy czy porządki przedświąteczne. Wszyscy jednak chcą zdążyć przed wieczorem, aby spokojnie i w dobrym nastroju rozpocząć wieczór wigilijny. Nie inaczej jest na placu budowy. Tam praca wre cały dzień, bo jest ważne zadanie do wykonania. Pojazdy budowlane bardzo się starają, aby je ukończyć przed wieczorem.

Chyba nie zdradzę zbyt wiele, gdy napiszę, że się to udało i do nowego budynku mogą się wprowadzić lokatorzy. Wszystkie maszyny są dumne z wykonanej pracy, a do tego na koniec czeka na nie niespodzianka – świąteczny prezent dla każdej z nich. Jak myślicie, z czego ucieszyłaby się koparka, wywrotka czy dźwig?

Wieczór gwiazdkowy na placu budowy

„Wieczór gwiazdkowy na placu budowy” napisany jest wierszem. Zwrotki są bardzo rytmiczne, wyjątkowo ekspresyjne a język jest dostosowany do najmłodszych odbiorców. Bardzo fajnie się ją czyta i zdecydowanie jest ciekawie.

Ilustracje też są przyjemne, czasem odrobinę komiczne. Mamy tu przeplatane scenki z dnia budowy oraz wieczoru i te drugie, w tonacji biało – granatowej wnoszą taki miły świąteczno – zimowy klimat.

Choć jest to głównie pozycja do poczytania, to jest też i aspekt edukacyjny. Poznamy bowiem różne pojazdy budowlane i ich rolę na placu budowy.

Wieczór gwiazdkowy na placu budowy

„Wieczór gwiazdkowy na placu budowy” to kontynuacja bardzo znanej i lubianej książki „Snów kolorowych placu budowy”. Nie dziwie się popularności tej serii, bo ma kilka mocnych punktów. Niezaprzeczalnie temat jest chwytliwy. Który maluch bowiem nie fascynuje się pojazdami budowlanymi? I u nas też był kiedyś niezmierny zachwyt koparkami. A tu dodatkowo pojawiają się jeszcze wozy strażackie. Do tego wierszowany, rytmiczny tekst jest strzałem w dziesiątkę i skutecznie przykuwa uwagę. Warto dodać, że napisany jest prostym językiem. Przyjemne, klimatyczne ilustracje dopełniają całość. Zdecydowanie godna polecenia pozycja.

Moja ocena

  • Tekst – 9/10
  • Ilustracje – 8/10
  • Dodatkowe walory (np. edukacyjne lub ważne przesłanie) – 8/10
  • Zainteresowanie Małej Czytelniczki – 8/10
  • Ocena ogólna – 8.3/10

Legenda oceny ogólnej: 9+ wybitna, 8+ bardzo dobra, 7+ dobra, 5+ przeciętna, 3+ słaba, 1+ nie polecam (P.S. pamiętajcie, że to całkowicie subiektywna opinia i niekoniecznie musi się pokrywać z Waszym gustem )

Wieczór gwiazdkowy na placu budowy
Wieczór gwiazdkowy na placu budowy
Wieczór gwiazdkowy na placu budowy

Wieczór gwiazdkowy na placu budowy, Sherri Duskey Rinker, Ag Ford, Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2019, 32 s.

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz