Książki dla dzieci

Pucio mówi pierwsze słowa – która część Pucia lepsza, pierwsza czy druga?

Pucio mówi pierwsze słowa

Czy znacie Pucia? Jeśli nawet nie macie jeszcze książek z jego przygodami, to na pewno już coś o nim słyszeliście. To niezwykle popularna seria autorstwa Marty Galewskiej-Kustry i ilustratorki Joanny Kłos, składająca się z dwóch części. “Pucio uczy się mówić” zapoznaje najmłodszych z wyrazami dźwiękonaśladowczymi. Dziś napiszę o kontynuacji, czyli książce “Pucio mówi pierwsze słowa”. Jest to już bardziej zaawansowana książka, bo mamy tu całe wyrazy i to nie tylko rzeczowniki, ale też przymiotniki, czasowniki czy nawet przyimki. W tym artykule odpowiem też na pytanie, która z nich bardziej nam się podobała.

Pucio mówi pierwsze słowa

O książce

Jej celem jest zapoznanie malucha z podstawowymi słowami używanymi na co dzień. Zamiast jednak tradycyjnej encyklopedii obrazkowej z ilustracjami i podpisami, mamy coś o wiele ciekawszego. Śledzimy bowiem jeden dzień z życia małego pucołowatego chłopca i jego rodziny. Poranek zaczyna się od pobudki i ubierania się. Następnie cała rodzina je śniadanie i szykuje się do wyjścia. Jest zimno, więc trzeba włożyć ciepłe buty, rękawiczki i czapki. Pucio wraz z siostrą Misią idą do przedszkola i tam spędzają dzień. Po południu odbiera ich mama i po drodzę robią jeszcze zakupy. W domu czeka na Pucia niespodzianka, z okazji jego urodzin przyjechali dziadek, babcia i ciocia. Jest tort i są prezenty. Dzień kończy się kąpielą i wieczornym czytaniem książek. Jak widać więc, z wyjątkiem jedynie przyjęcia urodzinowego, jest to typowy dzień małego dziecka. Fabuła jest niezwykle skromna, ale bliska każdemu maluchowi.

Przygody Pucia to tylko jeden wymiar książki, ten fabularny. Ale mamy jeszcze aspekt edukacyjny. W dolnej części strony jest bowiem coś na kształt encyklopedii obrazkowej. Mamy wyeksponowane pewne elementy ilustracji wraz z podpisami. Są tu trzy główne typy takich zestawień: “Co to?” z rzeczownikami, czyli np. ubrania, jakie zakładają Pucio i Misia albo produkty, które kupują w sklepie, “Co robi?” z czasownikami np. ubiera się, stoi, biegnie oraz “Jaki / Jaka?” z przymiotnikami, brudny, czysty, mały, duży. Oprócz pokazywania poszczególnych słów, można je też wyszukiwać na ilustracji.

Pucio mówi pierwsze słowa

Nasza opinia

Bardzo nam się podoba. To ostatnio ulubiona książka Małej Czytelniczki. O ile lubiliśmy pierwszą część Pucia, to druga, “Pucio uczy się mówić” jest jeszcze lepsza. Na plus zdecydowanie kolorystyka. Poprzednia wydawała mi się zbyt stonowana jak dla małego dziecka. Dobre jest również to, że większość książki to taki zwykły dzień malucha i dziecko może się identyfikować z tym co się dzieje. Świetny pomysł na książkę Marty Galewskiej-Kustry oraz rewelacyjne ilustracje Joanny Kłos. Polecamy.

Pucio mówi pierwsze słowa

„Pucio mówi pierwsze słowa”, Autor: Marta Galewska-Kustra , Ilustracje: Joanna Kłos, Wydawnictwo: Nasza Księgarnia, Rok wydania: 2017, Liczba stron: 40, Cena okładkowa: 39,99 zł

Link do opisu książki na stronie wydawnictwa: klik

Data recenzji
Nazwa
"Pucio mówi pierwsze słowa"
Ocena
51star1star1star1star1star

Dodaj komentarz