Książki dla dzieci

Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami – recenzja

Tylko bez całowania Grzegorz Kasdepke

Tylko bez całowania! zapowiadała się świetnie. Ważny temat emocji, pokazany poprzez opowiadania o przedszkolnych przygodach i napisany przez popularnego pisarza Grzegorza Kasdepke. Pomysł na książkę bardzo dobry, wykonanie jednak nie do końca mnie przekonało.

Tylko bez całowania! to opowiadania dla przedszkolaków. Główni bohaterowie to Pani Miłka, drewniany pajacyk oraz dzieci. Pani Miłka prowadzi dla dzieci zajęcia o emocjach, choć rozwój wydarzeń często wymaga zmiany planu zajęć. Ostatecznie omówione są: tęsknota, wstyd, zazdrość, gniew, wstręt, nuda, poczucie krzywdy, radość. Każda emocja przedstawiona jest najpierw w opowiadaniu, potem podana jest jej definicja, następnie rady dla dzieci oraz rady dla rodziców.

Oczywiste plusy to tematyka. Emocje to trudny temat do rozmowy i książki mogą być dużą pomocą dla rodziców. Dobrze dobrana jest forma książki. Opowiadania z perypetiami przedszkolaków, to coś co najbardziej przemawia do dzieci. No i oczywiście autor. Grzegorza Kasdepke znamy z lekkiego pióra i zabawnych, wyrazistych historii.

Tylko bez całowania Grzegorz Kasdepke
Tylko bez całowania Grzegorz Kasdepke

Natomiast jest kilka punktów, które moim zdaniem, psują efekt końcowy. Po pierwsze niewystarczające dostosowanie narracji do poziomu wiekowego odbiorców. Przytoczone problemy są bardziej zrozumiałe dla rodziców niż dla dzieci w wieku przedszkolnym. Brakuje realnych problemów i perypetii przedszkolaków. Mało czytelne są też przykłady. Opowiadania mają wartką akcję i dużo dialogów, ale na koniec trudno powiedzieć o czym były, nie mówiąc już o połączeniu ich z opisywanymi emocjami.

Dużo jest tu takiego damsko-męskiego przekomarzania się, choćby wątek Rozalki, która chce pocałować Grzesia. Jak dla mnie to wszystko jest zupełnie zbędne i niezrozumiałe dla tej kategorii wiekowej. Nie będą też zadowoleni rodzice, którzy nie lubią napotykać w tekście tzw. „kwiatków” typu „rozduszona na szybie mucha” czy „urywający głowy potwór”.

Choć książka nie spełniła moich oczekiwań, które miałam wobec lektury dla przedszkolaków tłumaczącej emocje, to muszę tu dla porządku dodać, że mojej czteroletniej czytelniczce spodobały się te opowiadania. I to nawet bardzo. Każde z nich czytaliśmy co najmniej kilkukrotnie i spotkały się z żywym zainteresowaniem.

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Tylko bez całowania Grzegorz Kasdepke
Tylko bez całowania Grzegorz Kasdepke
Tylko bez całowania Grzegorz Kasdepke

Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami, Grzegorz Kasdepke, Paulina Daniluk, Nasza Księgarnia 2020, 64s., oprawa twarda

Dodaj komentarz