Gry planszowe i puzzle

Ubongo Junior 3D (Egmont) – recenzja

Ubongo Junior 3D Egmont

Ta gra okazała się u nas hitem! Dziecięca odmiana Ubongo jest naprawdę udana. Zaczynając od sympatycznej żyrafki – miarki, poprzez worek klejnotów, łamigłówkę przestrzenną i wznoszenie wieży z klocków. Ubongo Junior 3D to bardzo przyjemna, a do tego rozwojowa gra – zabawka.

W sporych rozmiarów pudełku, poza instrukcją, znajdziemy tekturową żyrafkę z plastikowymi podstawkami do postawienia. 50 plansz zawierających 100 zadań z czterema stopniami trudności, 32 klocki (8 dla każdego gracza), klepsydrę, 120 klejnotów i materiałowy woreczek do ich przechowywania.

Przed rozpoczęciem gry decydujemy o jej stopniu trudności biorąc zestaw kart w odpowiednim kolorze. W pierwszym kroku należy zasłonić klockami białe pola na planszy, tak, aby nic nie wystawało poza nie. W drugim, budujemy wieżę z pozostałych nam elementów. Na końcu mierzymy żyrafką wysokość wież. Im wyższa, tym więcej klejnotów otrzymamy.

Ubongo Junior 3D została fajnie przemyślana pod kątem dzieci. Żyrafka – miarka to świetny pomysł i bardzo fajny gadżet. Worek kolorowych klejnotów to kolejny trafiony punkt, biorąc pod uwagę, jak dzieci lubią różnego rodzaju świecidełka. I wreszcie klocki i układanie wieży. To po prostu musiało się udać.

Bardzo podoba mi się aspekt rozwojowy gry. Układanie klocków na planszach to fantastyczne ćwiczenie orientacji przestrzennej. Jest to ważne dla młodszych dzieci, bo daje podstawy pod późniejsze umiejętności matematyczne. A do tego jeszcze mamy ćwiczenie sprawności manualnej przy układaniu wież.

Jedyny minus gry, który widzę, to duża zawartość plastiku. Ogromna plastikowa wypraska, moim zdaniem jest zbędna. Do tego mamy plastikowe klocki. Gdyby zastąpiono je drewnianymi, byłoby idealnie. Plastikowe woreczki na komponenty można było zastąpić papierowymi. Nie wiem tylko czy zmiana materiału użytego do kryształków byłaby łatwa.

Podsumowując, poza aspektem ekologicznym, gra jest naprawdę godna polecenia. Ubongo Junior 3D to nie tylko bardzo rozwojowa gra, ale też fajna zabawka. Dla nas okazała się wciągająca i świetnie się przy niej bawiliśmy.

Ubongo Junior 3D, Grzegorz Rejchtman, 5+, 1-4 graczy, Egmont 2021

Ubongo Junior 3D Egmont
Ubongo Junior 3D Egmont
Ubongo Junior 3D Egmont
Ubongo Junior 3D Egmont

Dziękuję wydawnictwu Egmont za możliwość zrecenzowania gry.

Dodaj komentarz