Książki dla dzieci

Alicja w Krainie Czarów Jennifer Adams i Alison Oliver – książka zaprojektowana dla maluchów

Alicja w Krainie Czarów Jennifer Adams Alison Oliver

“Alicja w Krainie Czarów” Jennifer Adams i Alison Oliver to książka, która najbardziej mnie zaintrygowała spośród majowych nowości. Jest to interpretacja znanej historii, ale w wersji dla najmłodszych. To, co mnie najbardziej zachęciło to interesujące ilustracje i oryginalny pomysł. Ciekawa byłam jak taki typ książki sprawdzi się w praktyce. Zapraszam więc na recenzję.

O książce

Jest to część większej serii BabyLit®, stworzonej przez amerykańskie autorki, pisarkę Jennifer Adams i ilustratorkę Alison Oliver. Cały cykl liczy ponad dwadzieścia tytułów, z czego tylko dwie jak dotąd zostały wydane w Polsce, oprócz “Alicji..” jest to jeszcze “Romeo i Julia”. Każda z tych książek dotyczy znanego tytułu z klasyki literatury światowej, ale została zinterpretowana ze specjalnym przeznaczeniem dla najmłodszych czytelników, już od pierwszego roku życia. Mamy więc w książce wybrane najbardziej charakterystyczne postacie lub przedmioty, które zostały przedstawione każdy z osobna z bardzo krótkim podpisem.

W Alicji, główną rolę grają kolory. Książka zawiera dziesięć ilustracji, z których każda podpisana jest dwoma słowami – kolorem i nazwą. Mamy tu więc białego królika, pomarańczowego kota, różowe flamingi itd. Polskie wydanie jest dwujęzyczne, podpisy są więc również w języku angielskim. Na tekst, mimo, że krótki, przeznaczona jest cała strona, która ma też tak jakby swoją tapetę (kolor i wzór powiązany z sąsiednim obrazkiem). Tworzy to fajny efekt estetyczny, choć raczej zbyt subtelny, by maluch go docenił, bardziej więc jest to coś dla rodziców.

Alicja w Krainie Czarów Jennifer Adams Alison Oliver

Jak czytamy

Powiem szczerze, że książka okazała się zaskakująco wymagająca. Nie da się jej tak łatwo czytać jak by się to wydawało, czyli oglądamy obrazek, czytamy podpis i idziemy dalej. Jeśli tylko w ten sposób przeglądać, to książka okazuje się nudna, ilustracje zbyt abstrakcyjne a cierpliwości malucha starczy na jedną, góra dwie strony.

W naszym przypadku sprawdziło się tak naprawdę opowiadanie historii do każdego obrazka. Wymaga to trochę więcej wysiłku od rodzica, bo trzeba sobie przypomnieć o czym była historia, ewentualnie trochę domyślić. Muszę też przyznać, że Mała Czytelniczka musiała się oswoić z ilustracjami, bo dopiero po kilkukrotnym obejrzeniu zaczęły ją bardziej interesować. Obecnie jej najulubieńszym obrazkiem jest ten z różnokolorowymi butelkami, na których bawi ją czytanie etykiet (“wypij mnie”, “nie pij mnie”, “może mnie?”) i wyrazów dźwiękonaśladowczych (“mniam mniam”, “ble”, “tfu”). Drugim ulubionym jest ten z myszką śpiącą na łyżeczce do herbaty. Jako, że jest to ostatni obrazek w książce, jest to dobra okazja aby nawiązać, że pora już spać.

Alicja w Krainie Czarów Jennifer Adams Alison Oliver

Moja opinia

Książka ma swój urok, ciekawe ilustracje i świetną estetykę. Nawiązanie do historii Alicji w Krainie Czarów daje pole do popisu rodzicom, ich wyobraźni i umiejętności tworzenia opowiadań. Uważam, że ta pozycja jest zrobiona właśnie bardziej pod rodziców i to głównie im przypadnie do gustu.

Niekoniecznie polecałabym tę książkę jako pierwszy książkowy zakup. Jeśli ktoś dopiero zaczyna tworzyć biblioteczkę malucha lub planuje ograniczyć się tylko do niewielkiej ilości książek, to myślę, że inne książki – hity byłyby lepszym wyborem.

Polecam jednak “Alicję…” jeśli już macie książkową bazę i szukacie czym ciekawym można ją urozmaicić, jeśli nie boicie się czytelniczych wyzwań i jesteście gotowi na kreatywne czytanie oraz jeśli jesteście fanami Alicji w Krainie Czarów i chcielibyście poczuć klimat tej książki, a Wasza pociecha jest jeszcze za mała na pełną wersję.

Alicja w Krainie Czarów Jennifer Adams Alison Oliver

„Alicja w Krainie Czarów”, Tekst: Jennifer Adams, Ilustracje: Alison Oliver, Przekład: Miron Malejki, Wydawnictwo: Format, Rok wydania: 2017, Liczba stron: 20, Cena okładkowa: 26,90 zł

Link do opisu książki na stronie wydawnictwa: klik

 

Data recenzji
Nazwa
"Alicja w Krainie Czarów" Jennifer Adams, Alison Oliver
Ocena
41star1star1star1stargray

Dodaj komentarz