Książki dla dzieci

Święta z Naszą Księgarnią. Książki i puzzle na grudniowe dni

Dobranocki na gwiazdkę Nasza Księgarnia

Świąteczne czytanie rozpoczęliśmy 1 grudnia książką „Dobranocki na gwiazdkę”. Nie mogliśmy lepiej trafić. Wspaniała, mądra i pełna świątecznej magii książka. W dalszej kolejności będziemy czytać książki z ubiegłych lat, które czekają na swoją kolej jeszcze schowane w szafce. Między innymi czeka na nas „Wieczór gwiazdkowy na placu budowy”, który umilił nam tyle grudniowych wieczorów rok temu. W klimat świąt wprowadzają nas też najnowsze puzzle od Naszej Księgarni „Magiczne Święta”. Zerknijcie jakie piękne propozycje ma Nasza Księgarnia na ten szczególny czas w roku.

Puzzle Magiczne Święta

Ewa Poklewska-Koziełło, Nasza Księgarnia 2020, 30 elementów

Puzzle Magiczne Święta

Czegoś takiego właśnie potrzebowaliśmy. Wiem, że i Wy pytaliście o puzzle w świątecznym klimacie. No i są. Puzzle Magiczne Święta są naprawdę przecudne. Lubimy ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło, ale ta świąteczna scenka jest wyjątkowo udana. Klimatyczna, ciepła, żywa kolorystycznie.

Same puzzle są raczej z tych podłogowych, bo i elementy są dość duże i obrazek jest w pionowym ustawieniu, więc na stoliku może się nie zmieścić. Mamy tu też ciekawy efekt w postaci różnych kształtów kawałków. Tak oryginalnie wyciętych elementów jeszcze nie spotkałam. A to zupełnie inna jakość układania.

Puzzle Magiczne Święta
Puzzle Magiczne Święta
Puzzle Magiczne Święta
Puzzle Magiczne Święta

Dobranocki na gwiazdkę

ilustracje: Ewa Beniak-Haremska, Nasza Księgarnia 2018, 224 s., oprawa twarda

Dobranocki na gwiazdkę Nasza Księgarnia

To nasza pierwsza aż tak zaawansowana lektura świąteczna. Do tej pory mieliśmy książki z niewielką ilością tekstu i przewagą ilustracji. A to jest książka do poczytania z prawdziwego zdarzenia. To gruba księga z 11 opowieściami w świątecznym klimacie. Przeczytanie jej zajęło nam kilka długich wieczorów. A teraz wracamy do najciekawszych opowieści.

„Dobranocki na gwiazdkę” są idealnie dobrane do naszych obecnych potrzeb. Dużo czytamy i lubimy już dłuższe opowiadania. A jednocześnie wciąż potrzebujemy ciekawych ilustracji, na których czteroipółlatka może zawiesić wzrok słuchając opowieści. A tu mamy przepiękne grafiki na każdej stronie. Cała książka jest bogato ilustrowana, elegancka i klimatyczna. Świetnie nadaje się na świąteczny prezent.

Opowiadania są na wysokim poziomie i wyróżniają się oryginalnością. Są też bardzo różnorodne, bo też każde napisane jest przez innego autora. Nie będę tu wymieniać wszystkich wątków, ale wspomnę 3 opowieści, które najbardziej przypadły nam do serca.

Naleśniki Świętego Mikołaja (Grażyna Bąkiewicz) – nasz największy hit. Zabawna historia detektywistyczna o porwaniu świętego Mikołaja, o elfach, które ruszyły na jego poszukiwania, o strasznych zbójcach i o roli, którą w całej historii odgrywają tytułowe naleśniki.

Klub niegrzecznych dziewczynek (Manuela Gretkowska) – najkrótsze z opowiadań, ale zdecydowanie z charakterem. O dwóch dziewczynkach, które postanowiły, że będą niegrzeczne i w związku z tym wszystko będą robić na opak. A co można zrobić na opak w Mikołajki? Może wręczyć prezent Mikołajowi?

Z dziennika Świętego Mikołaja (Roksana Jędrzejewska – Wróbel) – kolejna zabawna detektywistyczna historia z Mikołajem w roli głównej. Tym razem okazuje się, że giną listy od dzieci. Żaden z nich nie dociera do Świętego i w związku z tym postanawia on udać się na ziemię, żeby wyjaśnić sprawę.

Oprócz tych wesołych, zawadiackich opowiadań, mamy też te bardziej nostalgiczne, skłaniające do zadumy. Są aż dwa mówiące o samotnych starszych osobach w Święta. Wszystkie jednak mają szczęśliwe zakończenia. W całej książce dużo też magii i fantastycznych zdarzeń.

Pewnym minusem niektórych opowiadań były dla mnie momenty spoilerów odnośnie istnienia świętego Mikołaja. Tu zaczęłam wprowadzać pewną cenzurę, żeby nie narazić się na niewygodne pytania.

W całokształcie jestem oczarowana „Dobranockami”. Wspaniała, piękna lektura, która świetnie wprowadza w magię świąt.

Dobranocki na gwiazdkę
Dobranocki na gwiazdkę
Dobranocki na gwiazdkę
Dobranocki na gwiazdkę
Dobranocki na gwiazdkę
Dobranocki na gwiazdkę
Dobranocki na gwiazdkę

Wieczór gwiazdkowy na placu budowy

Sherri Duskey Rinker, Ag Ford, Nasza Księgarnia 2019, 32 s., oprawa twarda

Wieczór gwiazdkowy na placu budowy

„Wieczór gwiazdkowy na placu budowy” recenzowałam w ubiegłym roku. To książka skierowana do młodszych czytelników. W rytmicznym wierszu poznajemy różne maszyny, które śpieszą się z ukończeniem budowy. Chcą zdążyć przed gwiazdką, tak, aby nowi mieszkańcy zdążyli się jeszcze wprowadzić.
Ten wierszowany utwór ma swój niepowtarzalny klimat, który wprowadza w świąteczny nastrój. Polecam dla wszystkich małych fanów pojazdów budowlanych.

Wieczór gwiazdkowy na placu budowy
Wieczór gwiazdkowy na placu budowy
Wieczór gwiazdkowy na placu budowy
Wieczór gwiazdkowy na placu budowy

Za możliwość zrecenzowania książek dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Dodaj komentarz