dla maluchów, Recenzje

„Co słychać? Na wsi” – mała książeczka z bogatą zawartością

Co słychać na wsi

Kiedy przeglądałam październikowe nowości ta książka zwróciła moją uwagę. Spodobała mi się okładka i temat. Wieś, życie na wsi, zwierzęta gospodarskie to bardzo lubiane przez maluchów motywy, więc powodzenie tego typu pozycji jest niemal murowane. Obejrzałam ją dokładniej na Targach Książki i gdy zobaczyłam zawartość – kolorową i niesłychanie malowniczą, byłam już pewna, że wróci ze mną do domu.

To mała, niepozorna książeczka. Niewielki format i zaledwie kilka kartonowych kartek. Mimo to, kryje w sobie zaskakująco bogatą zawartość. Dzięki niej przyglądamy się życiu na wsi przez cały rok, od wiosny do zimy. Bohaterką książeczki jest mała Ola. Dziewczynka mieszka wraz z rodzicami w gospodarstwie na wsi. Rodzice uprawiają pole, prowadzą sad oraz hodują zwierzęta. Widzimy jak Ola bawi się, ale również pomaga rodzicom. Krótki tekst wyjaśnia co robią nasi bohaterowie, na czym polega ich praca w danej porze roku. Dodatkowo mamy obrazki pokazujące bliżej niektóre zagadnienia, na przykład co można zrobić z owoców zebranych w sadzie. Jak na tak małą książeczkę jest tu naprawdę wiele do oglądania i opowiadania.

Co słychać na wsi

Mimo wszystkich swych zalet widzę też jednak kilka minusów. Ilustracje, choć naprawdę malownicze i przyjemne w oglądaniu, są trochę mniej atrakcyjne we fragmentach ze zwierzętami. Tak jakby ilustrator nie do końca potrafił rysować zwierzaki. W tekście natomiast jest trochę trudnych słów, głównie nazw maszyn rolniczych. Nawet dorosły może nie być obznajomiony z nazwami typu kultywator czy siewnik. Jeszcze jedna rzecz, która mi nieco przeszkadza, to zupełnie niepotrzebne moim zdaniem fragmenty o przeganianiu zwierząt. Rozumiem, że można przeganiać kozę, która wskoczyłą na grządkę z kapustą. Ale nie wiem dlaczego w innej scence Ola mówi do kotka “A sio, mruczusiu”. Na obrazku wygląda to bardziej jakby się z nim bawiła.

Co słychać na wsi

Podsumowując, nie jest to książka bez wad, ale jak na swój mały format i bardzo przystępną cenę jest to całkiem niezła pozycja. U nas spodobała się bardzo Małej Czytelniczce, która kazała ją sobie czytać po kilka razy pod rząd. No i to malownicze pokazanie życia na wsi. Sami zresztą zobaczcie na zdjęciach jakie to piękne. Aż chciałoby się przenieść na wieś.

Co słychać na wsi

“Co słychać? Na wsi.”, opracowanie: Agnieszka Bator, ilustracje: Magdalena Babińska, rok wydania: 2017, wydawnictwo: Aksjomat, liczba stron: 10, cena okładkowa: 7,99 zł

Data recenzji
Ocena
41star1star1star1stargray

Dodaj komentarz