dla maluchów, dla przedszkolaków, Recenzje, Szwecja

Jak w sprytny sposób nakłonić innych by zrobili coś dla nas – Poznaj Pettsona i Findusa

Poznaj Pettsona i Findusa

Fortel użyty w książce chyba z równym powodzeniem może być wykorzystany przez rodziców, którzy chcą włączyć dzieci w obowiązki domowe, ale nie zawsze spotykają się z entuzjazmem. Co to za sprytny sposób? Zacznijmy może od początku.

O książce

Pettson to dobroduszny staruszek mieszkający w swoim gospodarstwie na wsi wraz z kotem Findusem, kurami oraz innymi gospodarskimi zwierzętami. Pewnego dnia Findus obwieszcza, że wymyślił nową zabawę. Pochował różne przedmioty i Pettson ma za zadanie je odnaleźć. Na początek daje mu wskazówkę “Pierwsza rzecz znajduje się w domku, w którym słychać gdakanie”, a po każdej kolejnej odnalezionej rzeczy przekazuje kolejne podpowiedzi. Pettson cierpliwie szuka różnych przedmiotów. Pod koniec zabawy okazuje się, że zgromadził wszystko co jest potrzebne do zrobienia pewnej rzeczy. “Mmm, chyba zaczynam rozumieć o co chodzi” w końcu oznajmia starszy pan.

Poznaj Pettsona i Findusa

Oprócz ciekawej i bardzo sympatycznej historii, również ilustrację są ogromnym atutem tej książki. Oddają klimat szwedzkiej wsi poprzez realistycznie przedstawioną architekturę i szczegóły wnętrz. Dodam jeszcze, że autor z wykształcenia jest architektem, więc dom Pettsona i budynki gospodarcze są naprawde wyśmienicie narysowane. Chwilami miałam wrażenie jakbym przeglądała Werandę Country z ujęciami rustykalnej chatki położonej w odludnym miejscu gdzieś w Skandynawii. Może jedyną rzeczą, która odróżnia dom Pettsona od modelowego domu z rozkładówki czasopisma wnętrzarskiego jest wszechobecny bałagan. To jednak sprawia, że to wiejskie gospodarstwo jest bardziej prawdziwe.

W całym tym realiźmie jednak mamy dużo elementów bajkowych. Jest przede wszystkim kot, który mówi, organizuje zabawy i knuje intrygę, są kury, które popijają herbatkę z filiżanek czy mysz, która czyta książkę na leżaku…

Jest też sporo takich smaczków, elementów humorystycznych i zabawnych sytuacji, które rozgrywają się na drugim lub nawet trzecim planie. Na przykład maszyna do malowania kurzych czubków na czerwono. Ilustracje są pełne szczegółów, wciąż można odkrywać na nich nowe, zabawne i zaskakujące elementy.

Poznaj Pettsona i Findusa jest częścią większej serii o sympatycznym staruszku i jego sprytnym kocie. Jednak jako jedyna ma kartonowe strony i jest przeznaczona dla dzieci już od drugiego roku życia. Autorem tekstu i ilustracji jest szwedzki autor Sven Nordqvist.

Poznaj Pettsona i Findusa

Na koniec jeszcze kilka ciekawostek o książkach i autorze:

 • całkiem prawdopodobne, że pierwowzorem Pettsona jest sam autor, który również jest starszym panem i do niedawna jeszcze mieszkał na wsi.
 • wspominałam wyżej, że Nordqvist studiował architekturę, jednak wybrał ten kierunek nie dlatego, że chciał być architektem. Od początku bowiem chciał być ilustratorem, ale nie przyjęła go żadna z uczelni plastycznych. Nie wiem jak to możliwe biorąc pod uwagę jak fantastyczne ilustracje tworzy.
 • Sven Nordqvist pochodzi ze Szwecji i tam mieszka. Jednak jego książki o Pettsonie i Findusie najbardziej popularne są w innym kraju – w Niemczech. Tam znane są pod tytułem Petterson und Findus.

Nasza opinia o książce

Pettson i Findus trafili do nas akurat wtedy, kiedy Mała Czytelniczka zaczęła coraz bardziej lubić dłuższe teksty czytane. Złożyło się więc świetnie, bo ilość tekstu jest tu odpowiednia. Czytam tekst, pokazuje wymienione przedmioty, trochę opowiadam jeszcze co jest narysowane. Muszę powiedzieć, że czytanie tej książki jest dużą przyjemnością, tym bardziej, że mnie osobiście całe opowiadanie oraz ilustracje bardzo się podobają.

Szkoda, że pozostałe części nie są kartonowe i jeszcze trochę musimy na nie poczekać. Na pewno jednak będę chciała po nie sięgnąć, bo już wciągnęłam się w tę serię. Zdecydowanie polecam do rodzinnego czytania.

A co do wspomnianego sprytnego sposobu, zapewne już się domyśliliście, że chodzi po prostu o dodanie do obowiązków elementu zabawy. Próbowaliście go kiedyś? Sprawdził się u Was?

Poznaj Pettsona i Findusa

„Poznaj Pettsona i Findusa”, Tekst i ilustracje: Sven Nordqvist, Tłumaczenie: Magdalena Landowska, Wydawnictwo: Media Rodzina, Rok wydania: 2015, Liczba stron: 14, Cena okładkowa: 9,90 zł

Link do opisu książki na stronie wydawnictwa: klik

Data recenzji
Nazwa
"Poznaj Pettsona i Findusa" Sven Nordqvist
Ocena
51star1star1star1star1star

2 Comments

 • Reply

  Sasanka

  11 sierpnia 2017

  Od lat jestem zakochana w ilustracjach Svena Nordqvista! <3 I jego żartobliwych tekstach również. Mam na półce wszystkie części o kocie i staruszku. Mam nawet jedną książkę z dedykacją autora. Niezwykle się ucieszyłam, gdy trafiłam na tę małą książeczkę. Moja córeczka ma dopiero 13 miesięcy, więc kartonowe strony są dla niej idealne. A ja rozpływam się, gdy Lusia przynosi mi Findusa do poczytania… <3 Tak się cieszę, że się jej podobają szczegółowe ilustracje!

  • Reply

   Blog Lokomotywa

   13 sierpnia 2017

   Właśnie żałuję, że pozostałe części nie są kartonowe. Bardzo chętnie bym po nie sięgnęła już teraz, a tak jeszcze trochę musimy poczekać.
   A książka z dedykacją od autora – super sprawa. 🙂

Dodaj komentarz